Siodło western – sekrety rymarskie

Dzięki uprzejmości Krystiana Jurewicza możemy pokazać kilka, unikatowych migawek z prawdziwego warsztatu rymarskiego. Siodła ze znakiem K&D cenione są przez zawodowych jeźdźców w kraju i za granicą. Poniżej kilka zdań zdradzających tajniki produkcji tych wyjątkowych siodeł.

Technologia

Najważniejszym elementem w siodle jest jego konstrukcja czyli terlica. Jej dopasowanie ma istotny wpływ na zachowanie konia. Precyzyjne i symetryczne wykonanie konstrukcji umożliwia nieskrępowane poruszanie się konia. Do produkcji terlic używam specjalnie  wyselekcjonowanego drewna sosnowego o wyjątkowej wytrzymałości na powstające naprężenia podczas jazdy.
Klasę jakościową drewna K27 i wyższą, uzyskuję tylko z najmocniejszej części pnia. Dodatkowo terlice pokryte są bardzo wytrzymałą surową skórą, dzięki której terlica nie traci właściwości elastycznych. Pokrywam również terlicę specjalnie dobraną żywicą, która usztywnia całą konstrukcję i przedłuża żywotność.

W siodłach sportowych western bardzo ważnym elementem jest siedzisko. Wyjątkowo dokładnie wykonany profil, dostosowany do budowy jeźdźca umożliwia prawidłową pozycję. Stosuję dwie techniki wykonywania siedzisk. Standardowe siedzisko wykonuję na wzmocnionym profilu metalowym , siedzisko jest pokryte kilkoma warstwami skóry, a następnie obrabiane do uzyskania odpowiedniej formy.
Natomiast druga technika jest bardziej komfortowa, siedzisko jest wykonane w całości ze skóry, jest elastyczne i pozwala na bliski kontakt i wyjątkową wygodę.
Niezbędnym detalem jest odpowiednia pozycja fenderów ich nieograniczony ruch oraz odpowiednia pozycja strzemion.
Istotnym elementem są połączenia , w siodłach narażonych na duże obciążenie podczas intensywnej i długotrwałej jazdy, zastosowane jest łączenie boków siodła za pomocą odpowiednich pasów skórzanych, które zastępują mniej wytrzymałe szycie i zmniejszają naprężenia w miejscach połączeń.
Pozyskuję skóry najwyższej jakości z garbarni zachodnich ze specjalnie wyselekcjonowanego bydła mięsnego, przeznaczonego głównie do przemysłu siodlarskiego. Długotrwały proces garbowania naturalnego skóry wzmacnia jej strukturę, powoduje, że jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych m.in. grzybów, pleśni, soli , kwasów.
Elementy metalowe wytwarzane są ze stali kwasoodpornej, miedzi, mosiądzu i aluminium.
Moim celem jest jak najwyższa jakość wyrobu, indywidualne podejście do klienta i sprostanie każdemu zamówieniu. Dzięki szczegółowemu przygotowaniu całego procesu produkcji siodeł jak i wszystkich  elementów niezbędnych. Efektem tego jest uzyskanie wysokiej jakości produktu. Kunszt ręcznego wykonania nadaje wysoką  dbałość o detale i cechuje produkt artystyczny o indywidualnej formie.

Model SW01
Pierścienie popręgowe na terlicy,
poły profilowane,
poły zamocowane pasami latigo
zabezpieczenie fenderów.
Model SW02
Pierścienie popręgowe na połach,
profilowane poły,
poły przód połączenie sztywne,
poły tył połączenie latigo,
Model SW05
Pierścienie popręgowe na połach,
profilowane poły,
poły przód połączenie sztywne,
poły tył połączenie szyte,
Model SW06
Pierścienie popręgowe na terlicy,
poły i fendery bez profilowania,
poły  przód i tył połączenie sztywne,

Krystian Jurewicz