Popularyzacja jazdy konnej w stylu western trwa

IMG_775015 września 2013 r. w Stajni Rokosowo zagościła jazda konna w stylu western!

Na zaproszenie Stowarzyszenia Mustang Rokosowo, Western&Hobby, działając pod patronatem Fundacji EquusEko zorganizowało pokaz jazdy konnej w stylu western i naturalnych metod pracy z końmi. Tego dnia na terenie Stajni Rokosowo odbywały się zawody konne w skokach przez przeszkody oraz w powożeniu zaprzęgami. Pomimo porannej ulewy i mokrego, trawiastego parkuru frekwencja wśród uczestników zawodów dopisała. W miarę, jak pogoda się stabilizowała, przybywali widzowie. Pokaz jazdy konnej w stylu western i naturalnych metod pracy z końmi odbył się w przerwie pomiędzy konkurencjami skokowymi a konkurencją w powożeniu zaprzęgami. Widzom i zawodnikom jazdę konną w stylu western przybliżali: Albert Janik – zawodnik PLWiR i trener zajmujący się układaniem koni metodami naturalnymi, Michał Płóciniak – zawodnik PLWiR, który w tym roku zdobył kwalifikacje do Mistrzostw Europy Środkowej na Węgrzech w konkurencjach Barrel Racing i Pole Banding,  Barbara Pawłowska – uczestniczka wielu zawodów skokowych, a obecnie stawiająca pierwsze kroki w zawodach westernowych oraz Szymon Rolla – uczestnik amatorskich zawodów westernowych w konkurencjach Barrel Racing, Pole Banding i Adrenalina Mix.

Z powodu porannego deszczu i śliskiej nawierzchni zespół spod znaku Ranczo Siciny nie mógł zaprezentować w pełni walorów jazdy konnej w stylu western. W pierwszej kolejności pokazano kadryl z flagami, podczas którego publiczność mogła się przekonać, że wszystkie konie zostały odczulone na furkot flag na wietrze i nie płoszyły się, lecz z zaufaniem wykonywały polecenia jeźdźców – nawet gdy jeźdźcy zasłaniali im flagami oczy. Po zespołowym kadrylu Albert Janik i Barbara Pawłowska wykonali kadryl w duecie, który zawierał elementy jazdy w stylu western, czyli zwroty na zadzie, chody boczne i spiny; udało się nawet pokazać, jak wygląda sliding stop. Kolejnym elementem pokazu była prezentacja pracy z koniem z ziemi. Albert Janik udowodnił, jak wysoki poziom porozumienia można osiągnąć z koniem poprzez ćwiczenia z ziemi – wystarczy pokazać palcem, a koń doskonale wie, o co chodzi trenerowi. Z kolei Szymon Rolla wykazał, że poprzez pracę z koniem można osiągnąć bardzo wysoki poziom zaufania zwierzęcia – do tego stopnia, że koń kładzie się na ziemi i pozwala na sobie siadać. Michał Płóciennik i Szymon Rolla przedstawili publiczności, w jaki sposób rozgrywane są konkurencje szybkościowe. Niestety ze względu na mokrą trawę musieli to zrobić ostrożnie i nie tak dynamicznie jak zazwyczaj.

Stowarzyszeniu Mustang Rokosowo i Stajni Rokosowo dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania jazdy konnej w stylu western.

Poniżej fotorelacja z pokazu. Zdjęcia autorstwa Anity Kaczor.

[nggallery id=10]