Extreme Cowboy Race

1. Otwarcie zawodów

Pierwsze zawody w Extreme Cowboy Race za nami!

13 września 2014 roku podczas VII Pikniku Country w Wyszanowie dzięki uprzejmości głównego organizatora Damiana Mielcarka, odbyły się towarzyskie zawody jeździeckie w konkurencjach: Extreme Cowboy Race, Pole Banding, Barrel Racing oraz Wyścig Konia z Quadem. Nagrody w tych zawodach ufundowali: Ewa i Krzysztof Peterka, Damian Mielcarek oraz Radio Elka.

Największą atrakcją i zaskoczeniem, zarówno dla publiczności, jak i również dla startujących okazała się konkurencja Extreme Cowboy Race, której pomysłodawcami byli Albert i Barbara Janik. Konkurencja ta odbyła się pod patronatem medialnym Radio Elka, które ufundowało puchar dla zwycięzcy. Zawodnicy, pomimo początkowych obaw, dzielnie stawili czoła nowościom i pokazali wszystkim, jak można się świetnie bawić jeżdżąc konno. Przeszkody, jakie napotkali w czasie przejazdu, to między innymi bieg z taczką wokół konia, bramka, przenoszenie wiadra z wodą, zakładanie płaszcza czy też galop z flagą. Nie było osoby, która nie miałaby uśmiechu na twarzy kończąc tę konkurencję. Wszyscy uczestnicy byli zaskoczeni, że tor przeszkód był taki prosty, a zarazem nadspodziewanie trudny. Niełatwo jest bowiem zrobić dwa koła szybkiego galopu, a następnie stanąć spokojnie przy bramce i próbować ją otworzyć oraz zamknąć, nie upuszczając przy tym linki, no a koń się przecież kręci, chce jeszcze pobiegać. Ekstremalne tego dnia okazało się również samo podłoże, które było śliskie i nie za bardzo pozwalało na ostre tempo. W pierwszej trójce na podium stanęli następujący jeźdźcy:

I miejsce – Krzysztof Staszak na koniu Libra (6-letnia klacz rasy wielkopolskiej),

II miejsce – Arkadiusz Sienkiewicz na koniu Malibu (11-letnia klacz czystej krwi arabskiej),

III miejsce – Sebastian Kurpisz na koniu Finezja (7-letnia klacz polskiej szlachetnej półkrwi).

Drugą konkurencją nie mniej ekscytującą był Pole Bending. Zawodnicy pomimo trudnego podłoża wykazali się dużym doświadczeniem i bardzo dobrymi umiejętnościami, pokonując tor szybko i sprawnie. Pierwsza trójka to:

I miejsce – Aleksy Nalepiński na koniu Wicher (11-letni wałach rasy wielkopolskiej),

II miejsce – Tomasz Kaczmarek na koniu Piruet (9-letni wałach czystej krwi arabskiej),

III miejsce – Albert Janik na koniu Shugerleana (5-letnia klacz american quarter horse).

Równie ciekawą i pełną wrażeń była kolejna z konkurencji, a mianowicie Barrel Racing. Wyścig wokół beczek wpisał się na stałe w harmonogram Pikniku i, tak jak Pole Bending, odbywał się w Wyszanowie już po raz siódmy. Na podium tym razem zobaczono:

I miejsce – Tomasz Kaczmarek na koniu Piruet (9-letni wałach czystej krwi arabskiej),

II miejsce – Aleksy Nalepiński na koniu Wicher (11-letni wałach rasy wielkopolskiej),

III miejsce – Sebastian Kurpisz na koniu Finezja (7-letnia klacz polskiej szlachetnej półkrwi).

Ostatnią, ale wcale nie mniej emocjonującą, była konkurencja Wyścig Konia z Quadem. W tym roku do rywalizacji z końmi udało się zaprosić czołowego zawodnika Polski w Quadach – Bogdana Powalacza członka Klubu Motokrosowego WKM Wschowa. Widowisko było niesamowite, ale tradycji stało się zadość i po raz kolejny wygrał jeździec na koniu. Zwycięzcą został Arkadiusz Sienkiewicz na koniu Malibu.

Wspaniała zabawa z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i rywalizacji fair play trwała przez całe popołudnie. Pozostali uczestnicy konkursów, bez których również nie byłoby tak wspaniałej zabawy, to między innymi: Agnieszka Pieciułko, Blanka Kowalak, Dominika Król, Damian Mielcarek, „Stary Ben”, Tomasz Plesnar, Mateusz Ślufarski oraz Tomasz Perlak.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów, kibicom oraz sponsorom i zapraszamy w przyszłym roku.

Tekst: Barbara Janik
14.09.2014

Fotorelacja z zawodów

[nggallery id=16]